Kopekler hakkında Yanlış Bilinenler

Köpek beslenen evdeki küçük çocukların solunum yolları alerjisine yakalanma riskinin diğer çocuklara göre az olabileceği açıklandı. Alman araştırmacılar, yaklaşık 9 bin çocuğu doğumlarından 6 yaşına kadar izledi. Araştırmalar sonucunda; evde köpek besleyen ailelerin çocuklarının astım, egzama ve alerjik rinit gibi hastalıklara yakalanma ihtimalinin daha düşük olduğu görüldü. 


Durmadan miyavlayan bir kedi, sahibi nereye gitse yanından ayrılmayan bir köpek, fanusunda bir o yana bir bu yana durmadan giden rengarenk bir balık ya da durmadan değişik sesler çıkararak öten bir kuş; hangimiz bu evcil dostlara karşı duyarsız kalabilir. 


Hele daha hayatı yeni tanımaya çalışan çocuklar için evcil hayvanlar büyük ilgi odağı olur. 

Hayvanlar, çocuğun kendisinden ya da anne ve babasından son derece farklı bir biçimde yürüdükleri ve ‘konuştukları’ için, çocukları deyim yerindeyse büyülerler. 

Evde bir hayvan beslemek çocuğun kendini sorumlu hissetmesine ve kendisiyle konuşulacak özel bir ‘dost’ edinmesine yardımcı olur. 

Çocukların hayvanlardan öğreneceği çok önemli şeyler olduğunu vurgulayan psikologlar evde bir hayvanla güçlü bir iletişim kuran çocuğun ileri yıllarda arkadaşlarına, yaşlılara ve hayvanlara olumlu davranışlar sergilediğini belirtiyor.


Özellikle sık sık öfke patlamaları yaşayan, mızmızlık yapan çocukların bu davranışları evde beslenen bir hayvanla en az düzeye indirilebiliyor. 

Araştırmalar ayrıca çocukla evdeki kedi yada köpek arasında kurulan iletişim sayesinde öğrenme ve dil becerisi geliştiğini gösteriyor. Uzmanlar evde hayvan besleyen çocukların okulda daha başarılı olduğuna, kişisel güvenin ve özsaygının daha gelişmiş olduğuna dikkat çekiyor.


Koruyucu Köpek Mi? Rengarenk Baliklar Mı?
Anne baba eve bir hayvan almaya karar verdiklerinde kendi yaşam biçimlerini gözden geçirerek besleyecekleri evcil hayvana karar vermelilerdir. Aileye, evin büyüklüğüne ve çocukların yaşına en uygun hayvan seçilmelidir. 


Pek çok aile sadık ve hareketli olmalarından dolayı köpek beslemeyi tercih ederler.
Ev hayvanları çocukların en iyi dostlarıdır ama çocuğun sağlıklı bir gelişim göstermesi için en azından dört yaşına kadar hayvanlarla yalnız kalmamasına dikkat edilmelidir.


Köpekler evcil hayvanlar arasında en sadık olanlarıdır. Köpekler özellikle çocuklara karşı koruyucu duygular besler. Aileler eve bir köpek alıp beslemeden önce, bu sevimli hayvanla hayatı paylaşmak gerektiğini iyi bilmelidir. 

Köpekler kendilerini aile bireyi olarak görür ve ailenin de öyle görmesini ister. Aile fertlerinin kendine karşı beslediği duyguları çok iyi hisseder ve ona göre davranır. Diğer evcil hayvanların aksine köpek sahibi olmak büyük sorumluluk gerektirir. Düzenli olarak veteriner kontrolüne götürülmeli, aşıları ihmal edilmemelidir. Bütün gün evde olan köpekler için sabah ve akşam yürüyüşleri çok önemlidir.


Eve bir hayvan almaya karar verdiğinde anne babalar evdeki çocuğuda buna hazırlamalıdır. Çocuklar zaman zaman bilmeyerek de olsa hayvanlara eziyet edebilirler. Kuyruğu yada tüyleri çekilen bir hayvan bundan hoşlanmayabilir ve zararlı bir davranışta bulunabilir. Çocuğa hayvanı korkutmadan ve sıkmadan nasıl davranması gerektiği öğretilmelidir. En önemlisi ev hayvanına karşı çocuk saygılı olmayı bilmelidir.
Önceki Yazı
Sonraki Yazı

Admin :

0 komentar: